İsrail, ABD ile inatlaşıyor! Netanyahu: Filistin devleti kurulmayacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye saldırıların başlangıcından bu yana savaş sonrası bölgede bir Filistin yönetimi görmek istediğini söyleyen Joe Biden yönetimine açıkça rest çekti. Önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Netanyahu, savaşın ertesi gününe ilişkin planlarla ilgili konuşurken “Şeria Nehri’nin (Ürdün Nehri) batısındaki tüm toprakların İsrail’in güvenlik kontrolünde olması gerekiyor. Bu, Filistin egemenliği fikri ile çelişiyor. Bu gerçeği Amerikalı dostlarımıza da söyledim” dedi.

DİRENMEYE HAZIRIM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çarşamba günü İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda savaşın ardından “bir Filistin devleti kurulması” çağrısını yinelemişti. Netanyahu’nun açıklamaları, İsrail ile Batılı müttefiklerinin arasının gittikçe açıldığı şeklinde yorumlandı. Basın toplantısında “İsrail’de bir başbakan, en yakın dostlarına bile ‘hayır’ diyebilmeli” ifadelerini kullanan Netanyahu, Filistin devleti fikrine karşı direnmeye hazır olduğunu da söyledi.

ABD: DURUŞUMUZ AYNI

Netanyahu’nun açıklamalarının ardından konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, “ABD’nin iki devletli çözüme bağlı kalmaya devam edeceğini” söyledi. Kirby, “Çatışma sonrası Gazze’de ne olmasını istediğimiz konusunda son derece net olduk” ifadeleriyle Washington’un pozisyonunun değişmediğini vurguladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada da “bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan bölgede güvenlik ve istikrarın olmayacağını” yanıtı verildi.

‘İRAN’I VURMADIĞIMIZI KİM SÖYLEDİ’

İsrail lideri Netanyahu, basın toplantısı sırasında bir gazetecinin “Neden İran’ın kendisini değil de uzantılarını hedef alıyorsunuz” sorusuna, “İran’ı vurmadığımızı kim söyledi? İran’ı vuruyoruz, ahtapotun başı onlar” yanıtını verdi. “Vuruyoruz” ifadesiyle neyi kast ettiğini açıklamayan Netanyahu “İran’ın bizi yok etmek için neler yapabileceğini hayal bile edemezsiniz. İsrail’in başbakanı olarak İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını engellemek için her şeyi yapmakla yükümlüyüm” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir