Meteoroloji’den kuvvetli lodos uyarısı! Bu bölgeler dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara ve Ege Bölgesi için yarın fırtına ve şiddetli rüzgar uyarısında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan tahmine göre İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa çevrelerinde cumartesi günü kuvvetli (lodos) fırtına bekleniyor.

Bölgede rüzgarın yüksek kesimlerde 80 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler şu şekilde:

“01.04.2023 Cumartesi günü Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli yer yer hamleli fırtına (50-70 km/saat, yüksek kesimlerde 70-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

DEPREM BÖLGESİ İÇİN FIRTINA

Öte yandan Meteoroloji, deprem bölgesindeki iller için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı. Rüzgarın hızının saatte70 kilometreye ulaşması bekleniyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, depremden etkilenen Hatay, Adana’nın kuzeyi, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Elazığ’ın güneyi ile Adıyaman için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (30-50 km/saat, hamlesi 60-70 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çadır uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunSmalıdır.

DOĞUDA KAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu(Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Ordu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara’nın kuzeyi ile Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve Batman çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Muş’ta kuvvetli, Ağrı, Bitlis, Iğdır’ın yüksekleri, Kars’ın güneyi, Van, Hakkari, Şırnak ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Siirt’te yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Hava sıcaklığı: Ülkemiz genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesi beklenmektedir. Rüzgar: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri İç Anadolu’nun güneydoğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 7

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağnak yağışlı 13

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 20

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 16

Antalya:Parçalı ve az bulutlu 17

Samsun: Çok bulutlu, doğusu aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı 8

Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı 7

Erzurum: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor 2

Diyarbakır: Çok bulutlu, yağmurlu 9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir